Twilight Turkiye Fan Bilgi Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TwilighTurkey.Net

TwilighTurkeyAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Hande Yener

YazarMesaj
DreaMs.
Grafiker
Grafiker
DreaMs.

Kadın <b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 3340
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 13/03/10
<b>Doğum tarihi</b> Doğum tarihi : 02/05/96
<b>Yaş</b> Yaş : 28
<b>Nerden</b> Nerden : BuRsa

Hande Yener Empty
MesajKonu: Hande Yener   Hande Yener Icon_minitimeÇarş. Haz. 23, 2010 4:02 pm

Biyografi

1992 yılında Hülya Avşar'ın vesilesiyle Sezen Aksu'yla tanıştı. 2 yıl Sezen Aksu'nun vokalistliğini ve asistanlığını yaptı. 2000 yılında ilk albümü 'Senden İbaret' ile Türkiye'de Disko Pop akımını başlattı ve büyük bir başarı yakaladı. Ardından 2002 yılında 'Sen Yoluna Ben Yoluma' albümü ile 1.000.000 tirajını aştı ve Türk Pop Müziği'nde yerini sağlamlaştırdı. 2004 Yılında 'Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor' albümüyle yine başarılı bir dönem geçirdi. Dünyaca ünlü yönetmen Luca Tommassini ile bu albümde çalışmaya başladı ve albümün öne çıkan şarkılarına, beğeni toplayan klipler çekti. 2006 yılında pop müzik çizgisinde değişime giderek riskli görülen bir girişimle 'Apayrı' isimli albümü hayranlarına sundu. Bu albümle Elektronik Müzik'e hafif bir geçiş yaptı. Ardından 'Hande Maxi' adlı maksi single'ı ile yenilediği tarzında kararlı olduğunu gösterdi.
Hiç durmadan çalışmalarına devam eden Hande Yener, 2007 yılında 'Nasıl Delirdim' adlı albümünü piyasaya sürdü. Bu albümde uyguladığı Elektronik Müzik geniş bir kitleyi memnun etti. 'Romeo' adlı parçası haftalarca listelerin zirvesinde yer aldı ve müzik eleştirmenlerinden de övgü aldı. 2008 yılında çıkardığı Hipnoz albümünde özel ses efektleri kullanıldı ve elektronik müzikteki yolculuğuna devam etti. 6 Nisan 2009 (2009-04-06) 'da 'Hayrola' adlı stüdyo albümünü müzik severlerle paylaşan sanatçı, albümdeki tüm sözleri kendi yazdı. Albümün fotoğraf çekimleri oldukça ilgi çekti.Albümde Teoman ile düet yaptıkları bir parça "Arsız" yer almaktadır. "Hayrola" adlı parçanın video klibi 21 Nisan salı günü müzik kanallarında yayına girdi. Klibin yönetmenliğini Kemal Doğulu üstlendi. Hande Yener "Hayrola" promosyon kapsamında Balans'ta gazeteciler tarafından günlerce konuşulan bir konser verdi. Ayrıca bir dönem, 2010 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye adayları arasında gösterildi. Hayrola albümünü bir kenara bırakıp yaşadığı sorunlardan sonra Avrupa Müzik'ten ayrılma kararı alan Hande Yener, daha önceden mahkemelik olduğu ve müzik tarzını eleştirdiği Demet Akalın'la bir canlı yayın programında barıştı. Bu barışmadan sonra, ikili defalarca aynı karede görüntülendi.İleriki dönemde müzik çalışmalarında beraber olacaklarını açıklayan Hande Yener, 2010 yaz dönemi için büyük planlarının olduğunu duyurdu.
Hande Yener'in 8.albümü 1 Nisan 2010 (2010-04-01) 'da piyasaya çıkmıştır. Hande Yener’in Hande'ye Neler Oluyor?adını taşıyan son albümünde yer alan şarkıların tamamının söz ve müziği Sinan Akçıl'a aittir. Albümde 11 şarkının yanı sıra 3 tane de remix yer almaktadır. Hande Yener, bu albümde Elektronik Müzik'ten uzaklaşarak, tekrar Pop'a dönüş yapmıştır.
Katkıda bulunduğu albümler

Hande Yener, 2007 yılının son anlarında prodüksüyon işine soyunmuş ve Harun Kolçak'a "Aşk Beni Hep Değiştirecek" isimli bir single çıkarmıştır. Bu single albümde yer alan "Aşk Beni Hep Değiştirecek" şarkısının sözü Hande Yener'e, müziği de Erol Temizel'e aittir. Hande Yener, zaman zaman konserlerinde bu parçayı da seslendirmektedir. 2008 yılının Ocak ayında ise 'imaj makerKemal Doğulu'ya "1 Yerde" isimli 'maxi single'ını çıkarması konusunda yardımcı olmuştur ve "1 Yerde" isimli şarkıda Kemal Doğulu'yla düet yapmış, şarkının klibinde rol almıştır. 2009 yılının Eylül ayı içinde çıkan, Kemal Doğulu'nun "Uzayda Aşk Var" şarkısının da klibinde rol almıştır.
Liste başarıları

Albüm
Single
Liste Durumu

Apayrı

"Aşkın Ateşi"

1

84

"Kim Bilebilir Aşkı"

15

"Yola Devam"

8

Nasıl Delirdim?

"Kibir"

1

71

"Romeo"

1

83

"Yalan Olmasın"

27

Hipnoz

"Hipnoz"

10

Hayrola

"Hayrola"

3

Hande'ye Neler Oluyor?

"Sopa"

1

"Yasak Aşk"

9

"Bodrum"

1

Albümleri

Yıl
Albüm adı
Yapımcı
Satışlar

2000

Senden İbaret

DMC

800.000

2001

Ekstra

100.000

2002

Sen Yoluna... Ben Yoluma...

Erol Köse

1.000.000

2004

Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor

400.000

2006

Apayrı

165.000

Hande Maxi

50.000

2007

Nasıl Delirdim?

70.000

2008

Hipnoz

40.000

2009

Hayrola?

Avrupa Müzik

37.000

2010

Hande'ye Neler Oluyor?

PollProduction

80.000
DreaMs.
Grafiker
Grafiker
DreaMs.

Kadın <b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 3340
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 13/03/10
<b>Doğum tarihi</b> Doğum tarihi : 02/05/96
<b>Yaş</b> Yaş : 28
<b>Nerden</b> Nerden : BuRsa

Hande Yener Empty
MesajKonu: Geri: Hande Yener   Hande Yener Icon_minitimeÇarş. Haz. 23, 2010 4:06 pm

Ödülleri

Yıl
Ödül veren organizasyon
Kategori

2000

28.Altın Kelebek Ödülü

En İyi Çıkış Yapan Sanatçı

2000

28.Altın Kelebek Ödülü

En İyi Klip (Yalanın Batsın)

2000

Akademik Bakış Dergisi Ödülleri

2001

Kral TV Video Müzik Ödülleri

2001

Magazin Gazetecileri Derneği 8. Altın Objektif Ödülleri

Umut Veren Kadın Şarkıcı

2002

Magazin Gazetecileri Derneği Meslek Başarı Ödülleri

Yılın Şarkısı (Balon)

2002

En Çok Satan Albüm (Sen Yoluna... Ben Yoluma...)

2002

En İyi Pop Kadın Sanatçı

2003

MÜYAP Türkiye Müzik Endüstrisi Ödülleri

Platin Albüm (Sen Yoluna... Ben Yoluma...)

2004

İstanbul FM Türkiye

Altın Ödül

2004

Altın Albüm (Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor)

2006

Altın Albüm (Apayrı)

2007

Powertürk TV 2007 Müzik Ödülleri

En İyi Albüm (Apayrı)

2007

Siyaset Dergisi

Yılın Şarkıcısı Ödülü

2007

11. İstanbul FM Altın Ödülleri (İFA)

En İyi Pop Kadın

2007

11. İstanbul FM Altın Ödülleri (İFA)

En iyi Pop Kadın Albüm (Nasıl Delirdim?)

2008

İmedya Ödülleri

En İyi Kadın Şarkıcı

2008

İmedya Ödülleri

En İyi Şarkı (Romeo)

2008

35.Altın Kelebek Ödülü

En İyi Pop Kadın Sanatçı

2008

Müzikram Dergisi 2007 Yılının Yıldızları

En İyi Pop Kadın Sanatçı