Twilight Turkiye Fan Bilgi Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TwilighTurkey.Net

TwilighTurkeyAnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

SBS-...korkuyorsanız...

YazarMesaj
Team_Robsel
Yönetici
Yönetici
Team_Robsel

Kadın <b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 1182
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 17/05/10
<b>Doğum tarihi</b> Doğum tarihi : 10/06/97
<b>Yaş</b> Yaş : 26
<b>Nerden</b> Nerden : İzMir

SBS-...korkuyorsanız... Empty
MesajKonu: SBS-...korkuyorsanız...   SBS-...korkuyorsanız... Icon_minitimeC.tesi Ekim 30, 2010 8:42 pm

Arkadaslar ben ilk olarak konuya şurdan başalamak istiyorum.Sizlerde biliyorsunuz 7. ve 8. sınıfların sbssi bu sene baya bir basitti.Seneye ise o kadar zor olucanı söylediler ..Konumuza gelelim ben sizlerin SBS`de panik atagın nasıl aşılcagı hakkında bilgi topladım Smile ve bunları sizlerle paylaşmak istiyorum ..

SBS-...korkuyorsanız... 24bn2j4

Çocuklar için korku da diğer duygular gibi normal yaşamın bir parçasıdır. Çocukların korkularını ifade edebilmeleri olumlu ve sağlıklı büyümelerini sağlar. Normal korkular çocuğun çevresine uyum sağlanmasının ve kaygılarla baş etmesinin bir yoludur. Diğer bir ifadeyle çocukların güvende olmalarını sağlamada korkunun da rolü vardır. Çocuğun uyum sağlamasını engelleyen korkular da vardır ki bunlardan biri de okul korkusudur. Okul korkusunun her çocukta rastlanan bir durum olduğu söylenemez. Ancak ortaya çıkması halinde çocuğun akademik yaşantısını alt üst edebilir, ana babayı çaresiz kılabilir.

örn;

Bu yoğun tempo içinde, ısrarla el kaldıran ama bir türlü söz alamayan bir kızımıza söz hakkı veriyorum.

Öğrenci ayağa kalkıyor ve şu soruyu soruyor: “Hocam ben sınavdan korkuyorum. Ne yapsam bu korkumu yenemedim.” Peki bu korkuyu yenmek için ne yaptın diye soruyorum. Öğrenci; “Psikologa gittim, rehber öğretmenimle konuştum, rahatlatıcı önerilere uydum (gezme-hobi-eğlence gibi) ama sınav korkum geçmedi.”

Öğrenciye bir soru daha soruyorum: “Senin en başarılı olduğun ders hangisi?”

Öğrenci ne alakası var edası ve ruh hali içinde, şaşkın jest ve mimikler göstererek “Türkçe” diyor ve öğrenciye son sorumu soruyorum: “Sorular sadece Türkçeden soruluyor olsaydı, sen yine de sınavdan korkar mıydın?”

Öğrenci bu soruya açık, net ve güven dolu bir yanıt veriyordu: “Tabii ki korkmazdım.”

Bu son diyalog öğrenciye, sınava, sınav korkusuna, derslere nasıl bakılması gerektiğini de açıkça ortaya koyuyordu.

Çocuk aslında sınavdan korkmuyordu. Onun korkusu tam anlamıyla bir ders korkusu idi.

Eksik olduğu, soru geldiği zaman yanıtlama zorluğu çekeceği dersler dolayısıyla sınava girerken korku yaşıyordu.

Bu korku sadece tam öğrenemediği dersin konularından kaynaklanıyordu. Zaten benim soruma verdiği “sadece Türkçeden sorsalardı sınavdan korkmazdım” yanıtı da bunu doğruluyordu.

Eğer çocuk gerçekten sınavdan korkuyor olsaydı, psikoloğa gitmekten dolayı iyi bir sonuç alırdı.

Sınav korkusu; öğrencinin derslerinin çok iyi olmasına rağmen hala sınavdan korkması durumunda, varlığı kabul edilebilecek bir şeydir.

Yani gerçek sınav korkusu psikolojik bir durumdur. Oysa ders korkusu doğrudan doğruya öğrenilmemiş olmakla ilgilidir. Bunun asla psikolojik bir yanı yoktur ve yine asla psikoterapi ile sonuç alınamaz.

Özellikle ailelerin çocuklarına, ailelerin öğretmenliği dediğimiz rehberliği sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri için bunlara çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Bugün sınavlara giren öğrencilerin sadece %1’inde gerçek anlamda sınav korkusundan söz edilebilir.

Bu bir araştırma ürünüdür. Yıllarca öğrencilerin içerisinde, onlarla yüz yüze ortamları paylaştım. Öğrenciler öğrendikleri derslerin sayısı arttıkça sınavdan dolayı duydukları korkuları azalıyor ve sonunda da ortadan kalkıyor.

Ama şu da bilinmeli ki, sınav korkusunu gerçek anlamda yaşayan ailelerdir. Bugün sınav korkusunu ailelerin %90’ı yaşamaktadır.

Ailelerin bu büyük oranda yaşadığı sınav korkusu kontrolsüzlük duygusundan kaynaklanan bir korkudur.

Yani aileler ne yapsalar çocuklarının sınav anında bir sorunla karşılaşacağını ve bunu aşamayacağını düşünerek büyük bir korkuya kapılırlar.

Bu korkuyu daha çok, çocuklarının her sorunu kendileri halleden aileler yaşar.

Tabii burada kötü olan şey, bu korkunun bulaşıcı olmasıdır. Bence sınavdan korkan ailelerin kendilerinin bir psikoloğa danışarak bu korkularını yenmeleri gerekmektedir.

Biz ailelerin sınav korkusunu sonraki haftalarda yeniden ve daha geniş bir şekilde ele alacağımızı belirterek şimdi tekrar öğrenciye dönmek istiyoruz.

Öğrenci sınav korkusunun ders korkusu olduğunu düşünmeli ve konuları öğrenmeye çalışmalıdır.

Öğrencilere, sınav korkusunun üstüne gitmektense eksik konuların üstüne gitmelerini öneriyoruz.

Hoşça kalınız.

SBS-...korkuyorsanız...
1 sayfadaki 1 sayfası